menu

Akce

Termíny akcí na hradě Buchlově v roce 2017

15. – 17. dubna - Velikonoční víkend na hradě Buchlově

 

sobota 15.4. - jarní aranžmá květin a kraslic v prohlídkové trase

V Tanečním sále proběhne od 15:00 hodin odborná prezentace . Návštěvníkům, zde přiblíží tým pracovníků Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur nejnovější výzkumy o buchlovské mumii, kterou v roce 1837 ze svých cest po Africe a Blízkém východě přivezli Josef Vratislav z Mitrovic a Bedřich Všemír Berchtold.

neděle 16.4. – V Loveckém salonku budou na velikonoční neděli a pondělí předvádět zdobení kraslic starými technikami šikovné malérečky. Z tradičních řemesel uvidí návštěvníci dále přadlenu, paličkování krajek a středověkou zapiestkovou metodu pletení z vlny. Na nádvoří hradu bude probíhat malý řemeslný jarmark. Tetky z Ježova předvedou stloukání domácího másla, které mohou návštěvníci ochutnat na čerstvě upečeném chlebu z hradního dýmníku. Pro děti je po oba sváteční dny nachystána dílnička se zdobením velikonočních vajíček a pletením pomlázek.

pondělí 17.4 – Na velikonoční pondělí zahájíme na hradě Buchlově „ Rok renesanční šlechty“ otevřením výstavy, která se bude týkat života buchlovských pánů v době renesance. V Tanečním sále vystoupí skupina historických a scénických tanců Porta Temporis, na nádvoří přispěje ke sváteční atmosféře středověká hudba a návštěvníci mohou ochutnat velikonoční mazance upečené přímo v hradním dýmníku.

17.4. – 31.10. – Výstava Buchlov v době renesace

15. – 16. července – Buchlovské kování

Jedenáctý ročník návštěvnicky oblíbeného, mezinárodního kovářského a nožířského sympozia. Po oba dny návštěvníci mohou vidět mistry černého řemesla, kteří se střídají u jednotlivých výhní a přímo před zraky diváků vytváří svá díla z kovu a ohně. Na prvním hradním nádvoří mohou návštěvníci vidět podkováře při kování koní a už tradičně tavbu železné rudy ve středověké peci.Ve výstavních prostorách hradu vystavují na prodejní výstavě svá díla nožíři. Na nádvořích ukazují své umění také dráteníci, platnéř, měditepci, šperkaři a jiní kovzpracující umělci v rámci uměleckého jarmarku. Součástí sympozia jsou také výstavy kovářských plastik z minulých ročníků.

27. 28. – 29. červenec – Noční prohlídky s černou paní

Jedenkrát v roce, po tři večery, se návštěvníci hradu, stanou součástí příběhů hradních pánů, jak je prožívali po osm století historie. V hradních komnatách se mohou setkat nejen s Černou paní buchlovskou, ale i s jinými tajemnými obyvateli. V nádvořích hradu uvidí šermířská vystoupení a ohnivou show.

 

1. srpen – 31. srpen – Výstava renesančních kostýmů a doplňků v prohlídkové trase

Po celý měsíc srpen bude k vidění v prohlídkové trase hradu výstava umělecké společnosti Mme Chantberry - Kostiumologia i Krawiectwo Artystyczne z polských Katovic, autorky kostýmů Justyny Sepiał – Rychlik. Pokusí se návštěvníkům přiblížit oděvy a módu historického období renesance šlechty i poddaných.

 

 

 

2. září - Co vonělo z renesanční hradní kuchyně

V sobotu 2. září vyvrcholí rok renesanční šlechty. Hrad Buchlov nabídne speciální prohlídky zaměřené na renesanční gastronomické zážitky. Návštěvníci mohou ochutnat na speciální trase nabídku dobových jídel, které byly předkládány tehdejší šlechtě. V nádvoří u historického dýmníku bude ochutnávka krajových jídel z podhradí. Po celý den budou v nádvořích vystupovat šermíři, dobová hudba a tanečníci.

26. prosince - Na Štěpána na Buchlově otevřená brána

Už tradičně mohou návštěvníci oslavit druhý svátek vánoční na hradě Buchlově. V úterý 26. prosice má totiž hrad Buchlov jediný den v zimních měsících otevřeny nádvoří pro návštěvníky. Ve výstavních prostorách hradu bude připravena výstavu betlémů, každou celou hodinu je k vidění v nádvoří živý betlém s hranou scénkou klanění tří králů, pro děti je připravena dětská dílnička. Pouze jedenkrát v roce se otevírá pro návštěvníky budova purkrabství, kde ve vánočně vyzdobených prostorách uvidí, jak asi mohli vypadat vánoce u posledních majitelů hradu, u hrabat Berchtoldů. Každý návštěvník dostane pro zahřátí čaj z buchlovské Lípy nevinny, dále jsou v hospůdce připraveny zabijačkové speciality, vánoční punč na nádvoří a košt vína a medoviny v hradní vinárně.

 

 

1911
U Hanuše, hospůdka na hradě Buchlov